E-Ticaret Sitesinde Satısları Arttırmanın Yolu.

e-ticaret satış bannerı

E-ticaret sitesinde satışları arttırmanın birçok yolu vardır. Online satışlarınızı başarıya götüren ana faktörlerden bazıları

1- Ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek tasarım

Websitenizin dünya çapında standartlarda olması, sayfa ziyaretlerinin arttırılması ve satın almaya teşvik edilmesi için yüksek kaliteli ve net fotoğraflar kullanarak ürünler sayfasını mümkün olan en iyi hale getirin.

2- E-Ticaret sitesinin “Responsive” (tüm cihazlara uyumlu) olduğundan emin olun.

Websitenizin “Responsive” tasarım olması çok önemlidir. Bunun anlamı mobil, masaüstü ve tablet için websitesinin optimize edilmesidir.
Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse potensiyel müşterileriniz rakip web sitelerine yönelecektir.
Google “Responsive” olmayan web sitelerini arama sıralamalarında daha aşağılarda göstereceğini duyurmuştur.

3- Kullanması kolay arama özelliği ekleyin

E-ticaret sitesinde dolaşırken aradığınız ürünü bulamamaktan daha kötü şey yoktur. Müşterilerinizin aradıkları ürünü kolayca bulabileceklerinden emin olun, ve arama araçını sitenizde uygun yere koyun.

Müşteri deneyimini daha da arttırmanın yolu otomatik arama kelimesi tamamlayacı özelliği eklemektir, bunun anlamı müşteri arama kısmına birkaç harf girmesi yeterlidir.
Örn: Eğer kamp ürünleri satıyorsanız arama kısmına term yazdığınzda termos çıkması gibi.

4- Mükemmel müşteri deneyimi sunun

Web sitesinin tasarımı ve yazılımının potensiyel müşteriler için olabildiğince zahmetsiz olması gerekmektedir. Bunun anlamı müşteri ana menu de veya arama motorunda ürünleri veya ürün kategorilerini kolaylıkla görebilmelidir.
Kolaylıkla ürün detay sayfasına tıklayabilmeli, sepete atma ve sipariş onay işlemlerini sadece birkaç tıklama ile yapabilmelidir.

5- Ürün sayfalarının büyüleyici olduğundan emin olun.

Ürünlerin gösterilmesi kadar , ürün sayfası daha fazlasını yapabilmelidir.

Eklenmesi gereken bazı yararlı özellikler:

  • Temiz ve yüksek kalite resimler – dönebilen / zoom özelliği ile müşterilere daha fazla detay gösterebilmek.
  • Özgün ve temiz ürün tanıtım yazısı
  • Harekete geçilmesini sağlayan tuş. Bu ya şimdi satın al veya sepete ekle tuşu olabilir böylece kullanıcının satın almasına yönelik bir sonraki adımı atmış olur.
  • Stok göstergesi – Bir ürün stoklarda az kaldığında müşterileri daha hızlı hareket etmeye yönlendirebilir.
  • Yorumlar – Sattığınız ürün ile ilgili yorumlar olması müşteriye güven vermenin en iyi yollarından biridir. Ziyaretçilerin 63% ü müşteri yorumları olan web siteslerinden alışveriş yaptığı gözlenmiştir. (kaynak : İperceptions Study)
  • Sosyal medya platformlarında paylaşma özelliği bulunmalıdır. Bedava olarak ürünüzün adını ve Pazar payını yaygınlaştırmış olursunuz.
  • Kargo ve İade poliçesi – Temiz ve dürüst kargo ve iade poliçeniz olması müşterilerin servisinize güven duymasını sağlar.
  • Yükleme hızı – Web sayfalarının ışık hızında yüklendiğinden emin olun. Bunun anlamı yavaş yüklenen özelliklerin minimumda tutulması ve sayfanın temiz, düzgün, ilgi çekici ve satın almaya teşvik edici şekilde hızlı olması gerektiğidir.

6- Websitenizi Google için optimize edin

Bu arama motoru optimizasyonu yada kısaca SEO olarak bilinir.
Bu websitenizin aratılan kelimeye göre Google Arama Motorunda birinci sayfada üst sıralarda çıkması için yapılan düzenlemelerdir.
Örnek olarak, spor malzemeleri satıyorsanız, bu kelimeyi SEO kampanyalarınız için hedef kelime olarak belirleyebilirsiniz.

Web sitenizi Google’a göre optimize etmeniz için yapabileceğiz birkaç şey:

– Sattığınız ürünü hedef alan blog yaratın, hedeflediğiniz kelimeleri içeren makaleler yazın, bu makaleler hem yararlı olmasının ötesinde izleyicilerinizle olan iletişimide arttıracaktır.

– Websiteniz için hedeflediğiniz kelimeleri içeren orjinal içerik yaratın yalnız bu içeriğin anlamlı olduğundan ve sayfaların çok fazla text içerikli olmamasına dikkat edin.

-Sosyal medya sayfaları yaratın (Facebook,Twitter, Google+ vs) ve düzenli olarak heyecan uyandıran ve işiniz ile ilgili içerikle güncel tutun.

Egezon Ekibi