Mobil uyumlu sitelere ihtiyacın 10 nedeni.

mobil uyumlu websiteleri

İşinizin web sitesi var mı? Eğer cevabınız evet ise, ilk emin olmanız gereken web sitenizin responsive (mobil cihazlara uyumlu) olduğundan emin olmaktır.

Eskiden masaüstü ve mobil cihazlar için ayrı iki site olması yaygındı. Bunun dezavantajı her iki siteyi birden güncel tutmak pahalı ve zaman alan bir işlemdi. Ayrıca mobil siteler akıllı telefonlara göre düzenleniyordu ve tablet ve daha küçük ekranlı cihazlarda düzgün çalışmıyordu.

Google’ın tavsiyesi tek bir responsive web sitesine sahip olmakdır. Bunun anlamı bütün ana cihazlarda sorunsuzca çalışması ör: mobil, masaüstü ve tablet gibi.

Resposive tasarım nedir?

Responsive site web browserın ekran boyutuna ve cihaza göre içerisindeki elementleri ve yapısını değiştirir.
Responsive tasarım web sitenizin en iyi deneyimi sunmak için görüntülendiği cihaza göre adapte olmasıdır. Ekran boyutuna göre menüler kapanır veya genişler ve sayfa yapıları yeniden düzenlenir.

Responsive tasarımın avantajlarına bakarsak:

1- Google tarafından tavsiye edilmektedir.

Google’ın algoritması Nisan 2015 yılında yenilendiğinden beri, responsive tasarım web sitelerini mobil için hazırlanan ayrı web sitelerine veya mobil uyumlu olmayan web sitelerine nazaran ön plana çıkarmaktadır.

2- Mobil kullanımın yüksek olması
Mobil uyumlu web sitesine sahip olmayarak, geniş oranda potansiyel müşteriler den mahrum kalınması.

İstatistikleri incelersek:
• 25% kullanıcı interneti sadece mobil cihazlardan kullanmaktadır.
• Her 5 müşteriden 4 ü alışverişlerini akıllı cihazlardan yapmaktadır.
• 40% kullanıcı arama sonuçlarında eğer web sitesi responsive değilse diğer bir arama sonucunu seçecektir.
• 2012 de yerel aramaların yarısından fazlası mobil cihazlardan yapılmıştır.

3- Gelişmiş kullanıcı deneyimi
Eğer kullanıcılar mobil cihazlarda kolaylıkla web sitenizde dolaşabiliyorsa daha uzun süre vakit geçirmeyi ve daha çok sayfaları ziyaret etmeyi seçerler. Eğer kullanıcılar sürekli zoom yaparak veya sağa sola doğru giderek sayfayı görmeye çalışıyorsa büyük olasılıkla sitenizi birkaç saniye içinde terk edeceklerdir.

4- Yüklenme hızlarının geliştirilmesi
Google PageSpeed yazılımcıları mobil cihazlarda ekranda görünen bölümün 1 saniyeden az zamanda tüm sayfanın 2 saniyenin altında yüklenmesi gerektiğini tavsiye etmişlerdir.
Bu tip bir hız mobil uyumlu olmayan web sitesinde çok nadirdir. Eğer müşteri sayfanın yüklenmesi için belirtilen süreden daha fazla beklemek zorunda kalıyorsa muhtemelen rakip bir web sitesine yönelecektir.

5- Yüksek bounce (tek sayfa etkileşimi) oranları
Eğer web siteniz mobil, tablet ve masaüstünde iyi çalışmıyorsa yüksek bounce oranları işiniz için sorun olacaktır.

Mobil için ayrı bir web sitesine sahip olan yüksek bounce oranlarına neden olur çünkü büyük olasılıkla masaüstü sürümü ile farkı içeriğe sahiptir ve tutarlı değildir.

Responsive tasarıma masaüstü sürümü ile aynı içeriği gösterebildiği gibi yapısal olarak çok daha fonksiyoneldir. Bunun anlamı mobil cihazlara uyumlu olsun diye bazı özellikleri ya da içerikleri çıkartmanız gerekmez. Böylece müşterilerinize aradıkları bilginin eksiksiz sunulduğundan emin oluruz.

6- Harcamaların azaltılması
Sadece mobil için hazırlanan siteler masaüstü sürümlerine göre kapsamlı menü navigasyonu sunmazlar. Bunun anlamı hem mobil hem masaüstü sitelerini sürekli yönetmeniz gerekir.
Sadece tek bir responsive website olması sizi büyük oranda tasarım maliyetlerinden, geliştirme ve düzenleme masraflarını azaltacaktır.

7- Daha iyi SEO
Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda olması için responsive tasarım olması büyük önem taşır, sadece tek bir siteye yatırım yapmış olursunuz, web sitenizin sayfa url (sayfa adresleri) her cihazda aynı olur. Arama motorlarında sıralamanız ve görünürlüğünüzü arttırır.

8- Satış ve dönüşüm işlemlerin geliştirilmesi
Yukarıda belirtilen faydaların yanı sıra responsive web sitesi online satışların arttırılması ve hedeflenen işlemlerin (conversion) gerçekleştirilmesini sağlar.

Eğer siteniz mobil cihazlarda uyumlu değilse ister bir formu doldurmaya veya bir ürünü satın almaya kısaca müşteri olmaya istekli olmayacaklardır.

Eğer potansiyel bir müşteri mobil cihazlarda sorunlu bir web sitesine gelirse onu kaybedersiniz.

9- Kolay analiz raporlama
Bütün analiz ve takip araçlarınız işlemeye başlar ve tek bir raporda gösterilebilir böylece kolaylıkla izleme ve Pazar planlaması yapabilirsiniz.
10- Uzun vadeli sonuçlar
Bugünün dünyasında teknoloji sürekli gelişmekte ve ilerlemektedir, mobil cihazlara uyumlu responsive bir web sitesi gelecekteki akıllı cihazlara göre de hareket edecek ve optimize olacaktır böylece uzun vadede işinizi en iyi şekilde yıllarca sunabilme imkânı verecektir.

Sonuç

Mobil izleme yaygınken, responsive websiteleri tek seçenektir bu işinizde zamandan, geliştirme ve yönetme masraflarından, SEO sonuçlarınızdan ve satışlarınızın arttırılması gibi birçok fayda sağlamaktadır.

Teşekkürlerimizle
Egezon Ekibi