Web sitesi yayınlanmadan önce yapılması gereken 28 kontrol

site açılıs banner

Web sitenizi yayınlanmadan önce yapılması gereken 28 kontrol!

Web sitesi açılmadan önce kontrol edilmesi gerekenleri metin yazarları, tasarımcılar, yazılım geliştiriciler, SEO uzmanları ve network ağ uzmanlarının yapması gerekenler olarak sıraladık.

Editor ve Yazarların dikkat etmesi gereken hususlar : 

1- Yazım hataları, dilbilgisi ve noktalama

Yazım hatalarını, noktalama ve dilbigisini site boyunca kontrol ediniz. Sadece metinlerde ve yazı başlıklarında değil, aynı zamanda site navigasyonu boyunca, düğmelerde, formlarda ve bannerlarda kontrol edilmesi gerekmektedir.

2- Formlar

Sitedeki formu doldurun ve kendinize şu soruları sorun

  • Form doldurma adımlarının işleyişi düzgünmü?
  • Form doldurma adımlarında herhangi bir yerinde takılma oluyormu?
  • Form üzerinde belirtilen yönlendirmeler doğrumu?
  • Doldurulan form doğru kişilere gönderiliyormu?

 

3-Resimlerin Kontrolu

Web sitesine koyduğunuz resimlerin web için optimize edilmesi gerekmektedir. Fazla yer kaplamadıklarından ve site hızını düşürmediklerinden emin olun.

Resimlerin başlığı, tanım yazısı, alt tanım yazısını gibi alanları açıklayıcı bilgiler ile doldurun, Google bir resmin neyi gösterdiğini anlamak için resmin bilgilerine bakar.

 

4-İçerik

Sitedeki sayfalarınızı incelerken sormanız gereken sorular :

Bu sayfayı neden ziyaret edeyim?

Sayfa içeriği hedeflenen ziyaretçi kitlesine uygunmu?

Sayfanın adresi hedeflenen ziyaretçiye hitap ediyormu?

Web tasarımcıların dikkat etmesi gereken hususlar: 

5- Site Hızı

Sayfaların boyutlarını ve yüklenme hızlarını kontrol ediniz. Google Hız Testi ni uygulayabilirsiniz. Sitenin yüklenme hızı Google sıralamasında belirleyici faktördür.

Google’ın hız test sonuçlarında önerdiklerini yapmanız web sitenizin hızını belirleyici şekilde arttıracaktır.

6- Mobil Uyumluluk

Web siteniz mobil uyumlumu?  Web siteniz mobil uyumlu değilse Google testi aşağıdaki resimde belirtildiği gibi uyarı mesajı verecektir.

Sitenin uyumlu olup olmadığını bu linkten kontrol ediniz.

not-mobile

 

7- Uygunluk

Web sitesinin birçok browser (web tarayıcısında) düzgün göründüğünden emin olunuz. Bu linkte güncel tarayıcı kullanım istatistiklerini görebilirsiniz.

browser-kullanimi

 

8- Fontlar

Bazen yazı içerisinde bir rakam ya da harf uygunsuz gözükür (özellikle kullanılan font türkçe karakterlerden bazılarını desteklemiyorsa), biçimlendirmenin tutarlı olduğunu kontrol edin.

Örnek olarak sitemizde kullandığımız “UniversLTStd” fontu “Ş” harfini fazla büyük göstermektedir, fontu beğendiğimizden dolayı Ş gereken yerlerde S olarak kullanıyoruz,

Türkçe karakterleri sorunsuz destekleyen fontların kullanılması önerilir.

9- Navigasyon

Bitiş noktasına kadar site navigasyonunu kontrol edin, Site içerisinde her olası yolculukta kırık bağlantılar yada yanlış sayfalara yönlendirme olmadığından emin olun.

Site bünyesinde arama özelliğinin düzgün çalıştığından ve doğru sonuçlar getirdiğini kontrol ediniz. Eğer arama sonuçlarında sıfır  sonuç getiriyorsa benzer sayfalara yönlendirilmesi yapılmalıdır.

WEB TASARIMCILARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

10- Yayındaki URL linkleri

Sıklıkla web sitelerini kendi yerel bilgisayarımızda tasarlarız. Site sunuculara yüklenip yayına alındığında tasarım aşamasından yayın aşamasına geçilmiş olur, Tüm URL adresleri bu noktada değişir ve test edilmeleri gerekmektedir.

Ufak çaplı sitelerde herhangi bir araç kullanmadan her sayfayı ziyaret ederek hepsini kontrol edebilirsiniz. 500 URL adresinden az siteler için bu linkteki ücretsiz program ile kontrol edebilirsiniz. Daha büyük site taramaları ücretli versiyonunda mevcuttur.

screamingfrogbozuklinkler

 

11- Google Search Console’a üye olun.

Google Search Console (eski adı Webmaster tools) bütün web tasarımcıları için vazgeçilmez bir araçtır. Site performansını ölçmek, sorunların bulunması, indexlenmesini istemediğiniz sayfaların belirlenmesi, sitenize gelen ziyaretçilerin hangi sorguları kullandıkları, backlinklerin görülmesi vs gibi özellikler bulunmaktadır.

Ayrıca Bing Webmaster Tools’ada üye olmanızda da fayda vardır.

12- Minify

Bu teknik ile sayfa kodları sıkıştırılarak daha ufak boyutlu kod bloklarına dönüştürülür böylece sitenin yüklenme hızında ciddi artış sağlanır.

WordPress için minify kod sıkıştırma eklentileri mevcuttur. Minify çalışması Google hız testlerinde iyi not almanız için gereklidir. Bu çalışmaya başlamadan önce mutlaka sitenin yedeğini alınız, Javascript gibi bazı kodlar minify sonrası çalışmaya bilir bunları minify dışında tutmak gerekir.

13- 404 Sayfalar

404 sayfa bulunmadı hatası için ziyaretçilerinize özel bir sayfa hazırlayın ve onlara alternatif seçenek sunun. Site içi arama özelliğinde 404 sayfa bulunamadı hatası alıyor musunuz kontrol edin.

14- Favicon

Favicon’lar adres çubuğunda ve browser tab lerinde firmanızı tanıtan ufak ikonlardır. Bu ikonu site açılmadan önce eklemeyi unutmayın.

SEO TAKIMININ DİKKAT EDECEĞİ UNSURLAR :

15- 301 Yönlendirmeler

Bazen site içeriği yeniden düzenlenir veya site navigasyonu içerisinde başka bir yere taşınır. Eğer sitenizi yenilerken URL yapısını değiştiriyorsanız eski url adreslerinin yeni url adreslerine doğru işaret ettiğinden emin olunuz.

Daha önceden belirtildiği gibi Screaming Frog Spider programınını hem eski hem yeni  site üzerinde çalıştırın. Excel dokümanı bu çalışmada çok faydalıdır. Kolan A ya eski URL leri Kolon B ye yeni URL adreslerini yapıştırın. Excel’de her bir satır eskiden yeniye olan yönlendirmeyi göstersin.

16- Başlık Tag leri / Meta Data

Bu bazılarına eski bir haber gibi gelebilir ama bu başınıza gelebilecek kolay düzeltilebilir hatalardır. Her sayfanın bir başlık tag (etiketi) olduğundan emin olun ve bu başlık benzersiz; başka yerde kullanmadığınız bir başlık olsun. Her sayfanın “Meta Tanım”ı olsun. Bu özellikler arama motorları tarafından sıralama göstergesi olmadığını Google açıklamıştır yalnız ziyaretçilerin sayfayı tıklayıp tıklamama kararını etkiler.

17- XML sitemaps /HTML sitemap

Web sitenizin hem XML hem Html formatında  “Sitemap” (siteharitası) olduğundan emin olun. Kendi “Sitemap” dosyasını Google’ın Search Console’una yükleyebilirsiniz. (Google sitemap dosyası hazırlamada öğretici videolar sunmaktadır.) Aynı zamanda WordPress gibi platformlar otomatik olarak sitemap i sizin için yaratır. (eklenti kurulması gerekir)

18- Analytics (Analiz araçları)

Google Analytics ya da analiz paketlerinden birini sitenin açıldığı ilk günden itibaren kullanmaya başlayın böylece site trafiğini ölçebilirsiniz.

19- Structured markup

Eğer schema markup (şema işaretleme) veya herhangi bir yapısal veri kullanıyorsanız. SERP (arama motoru sonuç sayfası) da düzgün görüntülendiğinden emin olunuz.

Google Search Console içerisinde hataları kontrol edebilir ve düzeltebilirsiniz.

20- Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

Eğer Google’ın AMP (mobil ziyaretçilerin web sayfalarını daha hızlı görünlemesi) projesini kullanıyorsanız.  Sayfaları düzgün render ettiğinden emin olun.

21- Sosyal medya entegrasyonu

Sitenizdeki sosyal medya ikonları doğru sayfalara gidiyormu? Sosyal medya amaçlarınız doğrultusunda  sosyal medya ikon düğmeleri ve sosyal medya eklentileri kurulumu?

Ziyaretçilerinizin ne yapmasını istiyorsunuz? Örnek olarak : bir makelenin paylaşım düğmesi veya facebookta sayfanızının beğeni düğmesi ile beğenilmesi.

22- SERP (arama motoru sonuç sayfası)

Arama motorları arama sonuçlarında sayfanızı doğru gösteriyormu? düzgün meta tanımlamaları (meta descriptions) yazdınız fakat bunları Google SERP’te kullanılıyormu kontrol eddin. Google Search Console içerisinde ilgili bölümde bunları araştırın.

23- PPC Düzenleme 

Eğer PPC (tıklama başına ödeme)  kampanyası düzenliyorsanız. Site açılışı ile birlikte bunları başlatın. Eğer Google PPC kullanıyorsanız bu kampanyaları şimdiden düzenleyebilir ve site açılışına kadar bekletebilirsiniz.

AĞ YÖNETİCİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

24- Monitoring (izleme)

“Site monitor” sayfaları ziyaretçiler için kullanılabilir olduğunu düzenli olarak takip eder. “Basic Monitor” dediğimiz temel izleyiciler sayfanın çalışıp çalışmadığını izler.

Site içerisindeki önemli sayfaların gelişmiş izleyiciler ile taranması gerekir, doldurulan formlar olması gerektiği gibi hareket ediyormu?. Gelişmiş izleyicilerin kurulması ve çalıştırılması pahalı işlemlerdir bu yüzden hangi sayfanın gelişmiş izleyiciler ile taratılacağına karar vermek gerekir.

25- Yedekleme sistemi

Eğer sunucu (Server) kapanırsa ne yapmanız gerektiğini düşündünüzmü? Yedekleme sisteminin düzgün kurulduğundan emin olunuz ve yedekleme testleri yapınız.

Yedekten siteyi yeniden kurma testleri yapın, sitenin yeniden düzgün çalıştığını kontrol edin.

26- Trafik Yükleri

Eğer siteniz yüksek trafik alırsa; ne sonuçları olacağını hesaplayın. Yüksek trafik test araçları vardır. Bunlar sitenize yük bindirerek test eder. Eğer büyük bir ziyaretçi kitlesi bekliyorsanız bu testler şarttır.

27- Korumalı Sayfalar

Siteniz sayfaları göstermek için eğer ziyaretçi bilgilerini istiyorsa: kayıt işlemlerinin düzgün çalıştığından emin olun diğer bir açıdan bakarsak hangi yetkilendirmeler ile hangi sayfaları görebiliyorlar bunları kontrol edin.  Güvenlik düzeyini kontrol edin.

28- Güvenlik Sertifikası

Eğer siteniz e-ticaret sitesi ise, https güvenli kilitli sayfalar kurun ve sertifikanızı kontrol edin.

https kilit ikonu

Bunun için sitenizin https bölümlerine gidin adres çubuğunda yeşil kilit belirdiğinde üstüne sağ tuş ile tıklayın. Burada adınız yazmalı ve geçerlidir diye ibare bulunmalıdır. Eğer yeşil kilit gözükmüyorsa sayfa güvenli değildir. Sertifika sağlayıcısı ile irtibata geçiniz.